Jeśli do kanonizacji bł. Jana Pawła II wymagany byłby jedynie Jego kult na całym świecie, to nie czekalibyśmy na nią zbyt długo. Ostatnie kilka dni, które upłynęły od Jego wyniesienia do chwały ołtarzy, ukazało wymowne znaki powszechności czci oddawanej Papieżowi Polakowi. Nie tylko w Polsce, ale w różnych zakątkach świata powstają kościoły pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, Jemu dedykowane są parafie oraz wydzielane w świątyniach miejsca poświęcone nowemu Błogosławionemu.
Do ogłoszenia świętym bł. Jana Pawła II przede wszystkim potrzebny jest cud otrzymany za Jego wstawiennictwem. - Z punktu widzenia formalnoprawnego przy kanonizacji brany jest pod uwagę domniemany cud otrzymany już po uroczystym akcie beatyfikacji, zatem w przypadku Ojca Świętego Jana Pawła II liczy się ten czas od dnia 1 maja - podkreśla ks. prałat Sławomir Oder, postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Ojca Świętego.
Nie bez znaczenia dla kanonizacji są również przejawy kultu Błogosławionego, szczególnie gdy przybierają one formę kultu powszechnego. Dowody na to przyniosły choćby informacje o kościołach dedykowanych bł. Janowi Pawłowi II w różnych krajach świata.
Kościół pod Jego wezwaniem budowany jest np. w miejscowości Oruro w Boliwii. Wznoszony jest w miejscu spotkania Jana Pawła II z tamtejszą górniczą ludnością, które odbyło się w 1988 roku. Boliwijczycy nazywają Papieża Polaka Zwiastunem Pokoju. Wciąż są Mu wdzięczni za to, że upominał się o ich prawo do godnej pracy. - Na placu, gdzie Ojciec Święty spotkał się z górnikami, ludzie spotykają się, żeby oddać hołd Janowi Pawłowi II - powiedział cytowany przez Radio Watykańskie ks. bp Krzysztof Białasik SVD, ordynariusz Oruro.
Od 18 maja kościół pw. św. Piotra w miejscowości Assergi w środkowych Włoszech będzie nosić nazwę sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II. Pierwszą kaplicę dedykowaną bł. Janowi Pawłowi II mają też już Czesi - w Prachacicach, w rodzinnym domu św. Jana Nepomucena Neumanna, gdzie znajduje się hospicjum. Kaplica została poświęcona kilka godzin po beatyfikacji Papieża Polaka. Nowemu seminarium duchownemu, które zostanie otwarte w archidiecezji Waszyngtonu, również będzie patronował bł. Jan Paweł II. Placówka zostanie poświęcona 22 października, czyli w obchodzone pierwszy raz liturgiczne wspomnienie bł. Papieża Polaka. Oblężenie przeżywa też muzeum będące kopią wadowickiego domu Karola Wojtyły, otwarte na Filipinach w roku śmierci Jana Pawła II. Mieści się ono w mieście Mariola na północy kraju, w prowincji Bulacan. Jest tam prezentowana wystawa fotograficzna związana z życiem Ojca Świętego.
Miejsc poświęconych nowemu polskiemu Błogosławionemu przybywa także w Polsce. Z chwilą ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym nowotarska parafia Na Równi Szaflarskiej otrzymała go za patrona. Było to możliwe dzięki podpisanemu jeszcze 11 kwietnia br. dekretowi ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.
Dokładnie 1 maja została też erygowana parafia pw. bł. Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie wznoszone jest sanktuarium Jemu poświęcone. - Ojciec Święty gościł w Radzyminie w 1999 roku. 13 czerwca przybył tutaj, aby oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli w 1920 roku o wolność Polski, za nią oddali życie. Do wizyty w Radzyminie Papież odnosił się wielokrotnie. Budujemy kościół na polach Bitwy Warszawskiej, to szczególne miejsce - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, budowniczy kościoła na osiedlu Victoria w Radzyminie. Uroczyste ogłoszenie tytułu nowej radzymińskiej parafii pw. bł. Jana Pawła II odbędzie się 13 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, a zarazem w 30. rocznicę zamachu na życie Papieża Polaka i Jego cudownego ocalenia.
14 maja ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, dokona poświęcenia kościoła pw. bł. Jana Pawła II w Śniatowie. Jeszcze w 2005 roku w tej miejscowości, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się kościół, który został zburzony przez władze komunistyczne, grupa wiernych postanowiła wznieść na nowo świątynię, od razu powzięto myśl, że będzie ona dedykowana Janowi Pawłowi II. Jak podkreśla ks. Roman Rostkowski, proboszcz parafii pw. Macierzyństwa NMP w Benicach, na terenie której w Śniatowie zbudowano świątynię filialną, to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, z Bożą pomocą i dzięki ludziom o wyobraźni miłosierdzia stało się faktem. - Nie mieliśmy żadnego wsparcia państwowego, unijnego, a mimo wszystko udało się - mówi ks. Roman Rostkowski. Jak zaznacza, wybudowanie tej świątyni było również możliwe dzięki modlitwie i ofiarowanemu w tej intencji cierpieniu.
W Krakowie trwają prace wykończeniowe przy kościele dolnym wznoszonym w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Uroczystość jego poświęcenia odbędzie się 11 czerwca. W ołtarzu zostaną uroczyście złożone relikwie krwi Jana Pawła II.
Także w Gdańsku-Łostowicach Południowych stanie świątynia pw. bł. Papieża Polaka. Jak zapowiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, będzie to wotum archidiecezji gdańskiej za wielki dar pontyfikatu i beatyfikacji Jana Pawła II. Kamień węgielny pod budowę tej świątyni zostanie wmurowany 22 października, w liturgiczne wspomnienie nowego Błogosławionego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz